Korisni savjeti za roditelje

RODITELJ - SAVJETNIK

Ulaskom u adolescenciju, mladi  žele i sve veću neovisnost, no stjecanje neovisnosti je postupni proces i manifestira se kroz velike korake naprijed i male korake unatrag, a ponekad i obrnuto.  Kako biste olakšali  ovo burno razdoblje  svojemu djetetu i sebi,  dajte svom adolescentu postupnu neovisnost i odgovornost u svim područjima života i podupirite njegovo razumno ponašanje.

Istodobno, pružajući mu bezuvjetnu  ljubav vodit ćete ga uspješno kroz razdoblje odrastanja. Ako ste do sada imali ulogu „rukovoditelja“ života svoga djeteta, zamijenite ju ulogom „savjetnika“. Usmjerite se na pomoć djetetu u uvježbavanju samostalnog donošenja odluka, umjesto dotadašnjeg vašeg donošenja odluka.

Odustajanjem od uloge „rukovoditelja“ i preuzimajući ulogu „savjetnika“ ostavljate im prostor za razvoj neovisnosti, što je najvažniji cilj adolescentnog razvoja.

Biti roditelj - savjetnik znači uspješno izbjegavanje dvije najčešće pogreške u odgoju adolescenata:

• ponašanje prema njima kao prema djeci, što znači pretjerano zaštićivanje i obavljanje stvari umjesto njih ili

• ponašanje prema njima kao prema odraslima, što može značiti nedovoljnu brigu ili čak osjećaj napuštanja

objavio: Gordana Krajačić   datum: 6. 7. 2016.