Korisni savjeti za roditelje

POVEZANOST IZMEĐU PONAŠANJA RODITELJA I PONAŠANJA DJECE

Neki  postupci i ponašanja  roditelja prema svojoj djeci imaju utjecaja na to kako će se ponašati njihova djeca.  Evo nekih primjera:

1. RADIMO MNOGE STVARI UMJESTO NJIH

primjer : kada su mali, nosimo ih i kada mogu hodati,a kada su malo stariji  rješavamo neke njihove  probleme, a u toj pomoći smo skloni pretjerati

- zašto to radimo : zato jer ih volimo i želimo im pomoći;  jer je tako lakše ili ćemo mi to brže učiniti, nego da  čekamo da to učine sami; na taj način ih kontroliramo i nadamo se da će djeca  to cijeniti i obratiti pažnju na ono što mi želimo

posljedice na djecu: djeca slabo razvijaju svoje sposobnosti, misle „pa zašto da se ja mučim, to će ionako roditelji/neko drugi učiniti;“ i time slabo razvijaju samopoštovanje i samopouzdanje jer ništa samostalno ne čine

Dijete dobiva od roditelja poruku da je zapravo nesposobno i da ne zna i ne može to učiniti samo.

2. NASTOJIMO DA SE DJECA PONAŠAJU ONAKO KAKO MI ŽELIMO

primjer: nastojimo da dijete čini ono što mi želimo, a mi često želimo zapravo nešto što nije u skladu s trenutnim djetetovim potrebama. Da bismo to postigli  prisiljavamo, vičemo, kritiziramo, prijetimo, kažnjavamo, ignoriramo,  grdimo,  savjetujemo …

zašto to radimo: roditelji koji pokušavaju prisiliti svoju djecu da zadovolje njihove  želje  i potrebe, bez obzira na to što djeca uistinu žele, uvijek se nađu u situaciji da se ljute, da su razočarani  ili moraju pristati na različite kompromise pokušavajući time steći kontrolu nad djetetom

posljedice na djecu: djeca se bore s odraslima da ostvare svoje želje, kod njih se javlja agresija, bunt, neposluh, mogu namjerno činiti  nešto sasvim suprotno  ili se „bore protiv sebe“ : povlače se, ignoriraju, depresivna su, ulaze u ovisnosti. Djeca tako razvijaju vrlo lošu sliku o sebi i na kraju ne osjete pripadanje, ne osjete da su nekome važni i značajni  jer ne dobivaju od roditelja poticaj, već poruku da sve ono što oni jesu i što rade nije dobro.

3. PROMATRAMO, OSLUŠKUJEMO, UVAŽAVAMO SVOJE DIJETE

- primjer : razvijamo zajedničku aktivnost  u kojoj će svi uživati. Kada su djeca mala, zajedno se igramo, pričamo priče, a kada su odraslija, zajedno  kuhamo, igramo šah, šetamo psa, idemo u kupovinu, dogovaramo se oko nekih obiteljskih problema, pitamo ih za mišljenje, zamolimo ih za pomoć u nekim situacijama i sl.)

posljedice na djecu : djeca  vide da ih mi podržavamo, vjerujemo u njih,  znaju da se na nas mogu osloniti u svakoj situaciji, rado sami izražavaju svoje želje, razmišljanja i potrebe jer znaju da će to njihovim roditeljima biti važno i da to uvažiti. Upravo ono što djecu čini jakom i kompetentnom je povjerenje  i uvažavanje njihovih  roditelja. U tom slučaju djeca se osjećaju dobro, vrijedno, sposobno  i ravnopravno.

4. POŠTUJEMO  I PODRŽAVAMO DJETETOVE ŽELJE I NJEGOV IZBOR

- primjer: puštamo djecu da imaju svoje želje i planove i u tome im želimo pomoći i podržati ih te nastojimo ostati u bliskom kontaktu s njima

posljedice na djecu : djeca zamišljaju svoju aktivnost, planiraju je, osjećaju se uspješnima jer su nešto potpuno samostalno izveli, imaju svoj izbor, donose odluke kako bi ostvarili svoje želje.

Djecu treba poticati da što više vjeruju u sebe i da ostvare svoje želje.  Djelotvorni roditelji vesele se uspjehu svoje djece koji oni ostvare samostalno i poštuju njihov izbor.  Na taj način djeci jača samopouzdanje, a  jedino će samopouzdano dijete uspijeti završiti ono što je započelo.

objavio: Gordana Krajačić   datum: 6. 4. 2017.