Korisni savjeti za roditelje

SAVJETI ZA ŽIVOT S ADOLESCENTOM

Smisao adolescencije jest da dijete odraste, da „napusti gnijezdo“ i postane odgovorna odrasla osoba. Djetetov glavni „posao“ u adolescenciji jest da razvije odgovornu samostalnost.

Pustite mu da ovo samo postigne, uz nešto vašeg dobronamjernog vodstva.

SAVJETI    ZA    ŽIVOT    S

A D O L E S C E N T O M

Djetetov glavni „posao“ u adolescenciji jest da razvije odgovornu samostalnost.

Pustite mu da ovo samo postigne, uz nešto vašeg dobronamjernog vodstva.

Osigurajte jasne okvire i strukturu – iako možda odbija vaš autoritet, zapravo još uvijek treba jasno vodstvo i vašu podršku.

Djeca ove dobi poštuju roditelje koji izražavaju razumne i pravedne standarde ponašanja.

Neka tinejdžer sudjeluje u dogovoru oko pravila – najjednostavnije, recite :

„ mislim da imamo problem s ___________( npr. dogovorima oko tvojih izlazaka ). što misliš, što možemo učiniti u vezi s tim ?“

Izrazite prihvaćanje djeteta kao osobe - dobra komunikacija je srž pozitivnog odnosa roditelja i tinejdžera.

Jedan od najjednostavnijih savjeta je slušati koliko i govoriti.

Dopustite im da govore o svojim osjećajima bez da ih odmah osuđujete ili prosuđujete.

Prihvatite razlike između vas kao dviju odvojenih osoba.

Budite u dodiru sa svijetom današnjih tinejdžera - ovo ne znači da se odijevate ili ponašate poput njih, već da budete ipak svjesni koju muziku najčešće slušaju, kamo izlaze, koje izraze koriste.

Ovi izbori ne moraju se i vama sviđati, ali prihvatite da je to izbor vašeg djeteta na kojeg ima pravo.

Upoznajte njegove prijatelje - stvorite okruženje u kojem će voljeti boraviti i dovesti prijatelje.

Izrazite im dobrodošlicu i pričajte s djetetom o njima.

Ne preuzimajte vi odgovornost za njegovo ponašanje - ne ispričavajte se za djetetovo ponašanje kojim je možda iznevjerio ili povrijedio učitelje, prijatelja itd.

Ne možete kontrolirati djetetovo ponašanje 24 sata dnevno.

Neka samo preuzme posljedice i odgovornost za svoje ponašanje.

Budite fleksibilniji - prije nego što automatski kažete „ ne“, pričekajte 10 sekundi.

Neka dijete kaže svoje razloge za ono što traži od vas. S nekim pravilima budite nešto fleksibilniji, s nekima pravedni, a s nekima koja su vam posebno važna, nepopustljivi.

Budite spremni na dramatične promjene -  Očekujte neočekivano. Recite samima sebi da će biti bure i oluja.

Očekujte da će izazivati i provjeravati vaše strpljenje - na ovo reagirajte mirno i sabrano, kao što ste možda kad je dijete prolazilo fazu pobune s dvije godine.

Ovo je faza kroz koju mora proći.

Ne pretjerujte sa savjetima - ne ulazite u svakodnevne prepirke oko npr. njegovog izgleda, stila oblačenja.  Nije sve vrijedno borbe.

Pitajte dijete za mišljenje – uključite ga u obiteljske odluke.

Tinejdžeri imaju divne ideje i drugačiji pogled na svakodnevni život, što može biti zaista osvježavajuće. Pitajte za savjet.

Budite svjesni sebe i svog stupnja razvoja - kako vam je trenutačno u braku, na poslu, s roditeljima, bliskim osobama?

Ovo razdoblje života može biti za vas burno iz mnogih razloga te nemojte zaboraviti brinuti se o sebi i svojim potrebama.

Neka se ne vrti sve oko djetetove adolescencije.

Budite svjesni tona svog glasa i neverbalne komunikacije dok slušate tinejdžere.

Odbijate li ga od sebe izrazom lica? Zvučite li cinično ili ironično?

Mrštite li se stalno, vičete li?

Izrazite im poštovanje riječima i ponašanjem - još uvijek se ugledaju u vas.

Recite kamo idete, kada ćete se vratiti, pokucajte prije ulaska u njihovu sobu, vodite računa o izboru riječi.

Budite u dodiru sa svojim potrebama - ovo je vjerojatno najvažnija stvar u svakom odnosu, posebno u odgoju.

Sretan i zadovoljan roditelj najčešće odgaja i sretnog adolescenta!

Iz knjige  „Odgajam li dobro svoje dijete“ , autorice: Gordana Buljan Flander, Ana Karlović

objavio: Gordana Krajačić   datum: 18. 3. 2013.