Korisni savjeti za roditelje

ZAŠTO SE DIJETE POČNE NASILNO PONAŠATI?

Ne postoji jednostavan odgovor na ovo pitanje, no postoje određene osobine obitelji i djeteta koje mogu utjecati na razvoj nasilnog ponašanja.

Neke osobine obitelji ili samog djeteta koje mogu dovesti do nasilnog ponašanja su:

Obitelj

Za zdrav razvoj djeteta, vrlo su važna iskustva u obitelji.

Nedostatak pažnje i topline, svjedočenje nasilnom ponašanju kod kuće te nedovoljan nadzor i briga roditelja plodna su podloga za razvoj nasilničkog ponašanja djece.

Svjedočenje agresivnom ponašanju obuhvaća fizičku i verbalnu agresiju roditelja prema djetetu ili fizičku i verbalnu agresiju među roditeljima.

Korištenjem fizičkog kažnjavanja roditelj šalje djetetu poruku kako je u redu ljutnjom, nasiljem i zastrašivanjem dobiti ono što želimo. Vjerojatno je da će dijete koristiti slične metode i sa svojim vršnjacima.

Također, ako je roditelj previše popustljiv kada dijete tvrdoglavo i bez pravog razloga zahtjeva nešto, šalje mu poruku kako takvo ponašanje uspijeva kada se nešto želi postići.

Individualne osobine djeteta

Djeca koja su impulzivna, živahna, imaju višak energije, nemaju strpljenja, koja često pronalaze brza ”rješenja” frustrirajućih situacija, ali i traumatizirana djeca podložnija su nasilničkom ponašanju.

Okolina ih doživljava ”zločestima” i može im pripisati zločesto ponašanje te se dijete počinje u skladu s tim i ponašati.

Školsko okruženje je također vrlo važno za pojavu nasilnog ponašanja.

Nedostatak bliskosti, osjećaja prihvaćenosti svih učenika te međusobnog poštovanja između nastavnika i učenika i obrnuto, dovode do nasilničkog ponašanja u školi.

Nereagiranje nastavnika i stručnih suradnika na agresivna ponašanja učenika samo olakšavaju nasilnim učenicima da budu agresivni i zastrašuju druge učenike.

objavio: Gordana Krajačić   datum: 12. 4. 2013.