Korisni savjeti za roditelje

ADOLESCENCIJA - RAZDOBLJE PRELASKA IZ DJETINJSTVA U ODRASLU DOB

Zbivanja koja se kod adolescenata događaju često dovode u pitanje sliku koju svaki adolescent ima o sebi.

Zbivanja koja se kod adolescenta događaju često dovode u pitanje sliku koju svaki adolescent ima o vlastitoj ličnosti.

Često se adolescencija i pubertet navode kao sinonimi, no  ta dva pojma označavaju dva različita procesa.

Adolescencija je psihosocijalni (psihički) fenomen dok je pubertet anatomsko-fiziološki (biološki) fenomen.

Pubertet je faza koju karakterizira brzi tjelesni rast i razvoj te pojava sekundarnih spolnih obilježja koja završava punom spolnom zrelošću i sposobnošću razmnožavanja.

Adolescencija predstavlja razdoblje u kojem se jedno životno razdoblje (djetinjstvo) zamjenjuje drugim (odrasla dob) te se javljaju psihičke promjene koje prate tjelesni razvoj puberteta.

Zbivanja koja se kod adolescenta događaju nerijetko dovode u pitanje sliku koju svaki adolescent ima o vlastitoj ličnosti, osjeća se drugačije nego prije, svjestan je hormonalnog djelovanja te često postoji raskorak između tjelesnog, intelektualnog i socijalnog sazrijevanja.

Takvo stanje dovodi do osjećaja zbunjenosti, nelagode i zabrinutosti zbog reakcija okoline na njegove promjene pa je preokupacija vanjskim izgledom često u prvom planu.

Adolescenti često osjećaju da su u centru pažnje te da ih svi kritički prosuđuju tako da vrlo često reagiraju bez razmišljanja o posljedicama.

Na socijalnom planu „traže“ se u društvenim skupinama vršnjaka s kojima se poistovjećuju.

Najčešće pogreške roditelja prema adolescentima:

• · Ponašanje prema njima kao prema djeci što znači pretjerano zaštićivanje i obavljanje stvari umjesto njih

• · Ponašanje prema njima kao prema odraslima što često uključuje kritiziranje

• · Nemogućnost prihvaćanja odvajanja

• · Projekcija vlastitih strahova i nesigurnosti

Što adolescenti očekuju od roditelja?

•  Interes i pomoć kada je traže

•  Razumijevanje i slušanje bez kritiziranja

•  Pokazivanje ljubavi

• Prihvaćanje i podršku

• Povjerenje i očekivanje najboljeg

• Iskazivanje zadovoljstva i smisla za humor

objavio: Gordana Krajačić   datum: 14. 5. 2013.