Savjetovalište za roditelje

“Ne postoji problem,

postoji izazov.”

Klippert

Studija o 100 uspješnih i 100 neuspješnih osnovnih škola (Hiatt-Michel i Hands 2010.), pokazala je kako je snažan odnos obitelj-škola jedan od pet temeljnih čimbenika kvalitetnog obrazovanja.

Učenici čije obitelji imaju kvalitetne odnose sa školom:

• postižu bolje rezultate na testovima,
  • redovitije pohađaju nastavu,
  • manje zaostaju u obrazovanju,
  • imaju manju potrebu za dodatnom nastavom
  • postižu više stupnjeve obrazovanja (Henderson i Mapp, 2002.; Zygmunt-Fillwalk, 2011.).

Suradnja roditelj-škola neophodna je za razmjenu informacija, razumijevanje tijeka školovanja djeteta, procesa koji se odvijaju u odnosu na učenika i njegovo okruženje te nastavni proces čiji je učenik najvažniji sudionik.

Roditelji ponekad ne razumiju poruke koje im mi kao stručnjaci šaljemo. Oni ulažu veliki trud i imaju velika očekivanja, a rezultati u školi, ponekad nisu u skladu s time što nerijetko dovodi do konflikta i nepovoljnih stavova prema djetetu i školi. Sa stanovišta roditelja stručnjaci su često donosioci loših/neželjenih vijesti. Tako mama Vesna navodi: “Budući da se problemi u školi gomilaju, a kod kuće nailazimo na snažan otpor obavljanju školskih zadataka te učenju nečeg novog, molimo vas savjet kome da se obratimo za pomoć“.

Kroz svakodnevni rad s roditeljima uočavamo kako:

• Roditelji često pate
  • Ne razumiju prirodu teškoća i zahtjeve stručnjaka
  • Poboljšanje se postiže veoma sporo i nije proporcionalno očekivanim rezultatima, niti uloženom trudu.

Da bismo opisane probleme prevladali trebamo zajednički surađivati na uklanjanju svih nepovoljnih čimbenika, produbiti suradnju, a nerijetko potražiti pomoć u Savjetovalištu za roditelje ili kroz suradnju s drugim službama koje nam mogu pomoći u ostvarivanju cilja.

Pozivamo sve roditelje koji imaju potrebu da nam se obrate u Savjetovalište za roditelje koje djeluje u prostorima Škole. Molimo zainteresirane roditelje da nazovu broj 091/3643-210 i dogovore termin. Nadamo se da ćemo vam pomoći te dati smjernice za rješavanje problema. Najvažniji zadatak rada u savjetovalištu odnosi se na tretiranje brojnih izazova roditeljstva djeteta s teškoćama u razvoju.

I na kraju nemojte zaboraviti zagrliti i ohrabriti svoje dijete jer samo osam zagrljaja dnevno potiče na prirodan način lučenje hormona sreće!

objavio: Ksenija Pinterić   datum: 12. 11. 2018.