Savjetovalište za roditelje

STRES RODITELJA

Prije nego što sam se vjenčao imao sam šest teorija kako odgojiti dijete. Sad imam šestero djece i više nijednu teoriju.                                                                                                                            J.W. Rochester

Roditeljstvo predstavlja najljepše i najuzvišenije iskustvo. Međutim, može biti i izrazito stresno iskustvo uslijed teških ili složenih životnih okolnosti. Jedna od takvih je podizanje i odgajanje djeteta s teškoćama u razvoju.

Postoji čitav niz teškoća pri roditeljstvu djeteta s teškoćama u razvoju:

• smanjeno zadovoljstvo i povjerenje u vlastite roditeljske vještine
  • povišen roditeljski stres i neslaganje kao i međupartnerski sukobi
  • smanjen osjećaj roditeljske kompetencije
  • nisko očekivanje uspjeha u odgoju vlastitog djeteta
  • povišena razina roditeljskog stresa i psihopatoloških simptoma roditelja.

Stres roditelja se povećava s dobi djeteta, akumulira se i stvara dodatni (kronični) stres.

Roditelj vlastito samopouzdanje prenosi na dijete, a ono je temelj na kojem dijete izgrađuje svoju samopercepciju. Zadovoljan roditelj percipira svoje dijete s manje poteškoća i problema, što poboljšava odnos roditelj-dijete.

Zbog čega su roditelji zabrinuti?

• Roditelji često pate što imaju dijete s teškoćama, a naročito u situacijama kada ono razvija psihijatrijske ili poremećaje u ponašanju
  • Roditelji ne razumiju što se događa, zbog čega dijete ima teškoće, radi čega mora stalno obilaziti stručnjake, ne razumiju značenje  niti rezultate pojedinih dijagnostičkih pretraga, niti pristupa
  • Poboljšanje se postiže veoma sporo i nije proporcionalno očekivanim rezultatima, niti uloženom trudu.

No, ne mora biti sve tako crno. Postoje istraživanja koja naglašavaju pozitivne učinke roditeljstva djeteta s teškoćama na:  snagu obitelji, osobni rast i zrelost, porast samopouzdanja te kreativnost roditelja. Neki ističu kako je dijete s teškoćama još više osnažilo međusobne odnose roditelja.

Roditelji djece s teškoćama u razvoju trebaju podršku, osnaživanje i razumijevanje te organizirane oblike roditeljskih grupa s ciljem pružanja međusobne podrške. Rad u savjetovalištu osnažit će roditelje, pružiti im potporu i utjehu u situacijama kada su njihove snage iscrpljene i kada ne znaju kako dalje. Pozivamo sve zainteresirane roditelje da nam se svakako pridruže petkom od 14 do 15 sati u B turnusu, ali i u ostalim terminima prema  vašoj potrebi.

Srdačno vas pozdravljamo i očekujemo!

Voditeljica savjetovališta: mr.sc. Đana Baftiri, prof.

objavio: Željka Vidović   datum: 27. 2. 2015.