SVJETSKI DAN NEPUŠENJA

Povodom obilježavanja Svjetskog dana nepušenja djelatnici Poliklinike za bolesti dišnog sustava iz Filipovićeve održali su učenicima predavanje o štetnosti pušenja i vezanim bolestima. Nakon predavanja učenici su bili u mogućnosti provjeriti kapacitet pluća odnosno obaviti spirometriju.

Od posljedica te ovisnosti svake godine u svijetu umre čak 6 milijuna ljudi.

Hrvatska je po smrtnosti od raka pluća druga u Europi, a puši svaki peti učenik 1. razreda srednje škole. Prema podacima iz istraživanja koje je provedeno 2014. i 2015. godine, u Hrvatskoj puši 31% stanovništva, od čega 35,3% muškaraca i 27,1% žena. Među nepušačima njih 20-ak posto izloženo je duhanskom dimu u svom domu, a najizloženiji su mladi između 15 i 24 godine.

Na temelju tih podataka odlučili smo provesti istraživanje i u našoj Školi.

Rezultati ankete o štetnosti i ovisnosti o cigaretama

Cilj provođenja ankete bio je saznati koliko učenika puši te koliko su svjesni posljedica pušenja.

U anketi o štetnosti i ovisnosti o cigaretama sudjelovalo je 175 učenika prvih, drugih i trećih razreda u dobi od 15 do 19 godina.

Najveći broj učenika u sve tri godine školovanja puši samo nekoliko cigareta dnevno, do 20 i više cigareta dnevno puši sve ukupno samo 10 ispitanih učenika.

Polovica pušača počela je pušiti u osnovnoj školi;

36 ili 47 % učenika u 8. razredu, a 14 ili 18 % učenika ranije

18 ili 24 % učenika u 1. razredu

5 ili 9,8 % učenika u 2. razredu

2 ili 9 % učenika u 3. razredu

Zbog društva je počelo pušiti 32 ili 42 % učenika

iz radoznalosti 15 ili 20 % učenika

iz dosade 26 ili 34 % učenika

ostalo 6 ili 7,8 %

Na pitanje da li znaju koliko je pušenje štetno veliki broj učenika je odgovorio da su upućeni, dok manji broj nije upućen.

Na pitanje žele li prestati pušiti podjednak broj želi i ne želi te također ne zna.

Na pitanje jesu li pokušali prestati pušiti preko polovice ih je odgovorilo da su pokušali, ali nisu prestali – 46 ili 60 % učenika.

Svi učenici nepušači smatraju da je pušenje ozbiljan problem u društvu, kao i većina pušača.

objavio: Ksenija Pinterić   datum: 3. 6. 2016.